Loading

Prev Menu Next
Instrukcja obsługi NN3 & NN3 MKII

11. O paralaksie

Definicja paralaksy


Paralaksa to widoczne przesunięcie pierwszoplanowego obiektu względem drugiego planu (tła) podczas patrzenia nań pod innym kątem lub z innej perspektywy. W fotografii panoramicznej, zdjęciach wieloujęciowych lub fotografiach złożonych ze zdjęciu umieszczonych jedno obok drugiego tworzy to tzw. błąd paralaksy. Każde ujęcie różni się od poprzedniego co widać w przesunięciach obiektów znajdujących się w polu widzenia.
Pierwszoplanowe obiekty będą się przesuwać w stosunku do drugoplanowych jeśli aparat będzie obracany po osi niezgodnej z "Punktem bez paralaksy" (NPP) obiektywu. Niewidoczne połączenie przylegających do siebie zdjęć jest praktycznie niemożliwe gdy wystąpi powyższy problem. Obrazy najzwyczajniej nie zgodzą się ze sobą.


Demonstracja


Wyciągnij przed siebie ramię z wyprostowanym do góry kciukiem i spójrz na niego prawym okiem (zamykając lewe). Przesuwaj głowę na boki skupiając się na obrazem widocznym za Twoim kciukiem a zauważysz, że przesuwa się on w stosunku do tła. Te zmiany w punkcie położenia kciuka względem tła są porównywalne z efektem paralaksy.
Dokładnie to samo zdarza się gdy aparat obracamy na statywie. Zwykłe statywy nie są zaprojektowane tak, by eliminować ten błąd. Zastosowanie specjalnej głowicy takiej jak Nodal Ninja i prawidłowe jej ustawieni, tak by obracała się w pozycji źrenicy wejściowej obiektywu pozwoli uniknąć przesunięć obrazu.


Paralaksa a fotografia panoramiczna


Po wykonaniu zdjęć nie zawierających błędy paralaksy, przy użyciu specjalnego oprogramowania, można połączyć je w jednolitą całość.

© 2018 Nodal Ninja ®