Loading

Prev Menu Next
Instrukcja obsługi NN5 & NN5L

12. O paralaksie

Definicja paralaksy

Paralaksa to widoczne przesunięcie pierwszoplanowego obiektu względem drugiego planu (tła) podczas patrzenia nań pod innym kątem lub z innej perspektywy.
W fotografii panoramicznej, zdjęciach wieloujęciowych lub fotografiach złożonych ze zdjęciu umieszczonych jedno obok drugiego tworzy to tzw. błąd paralaksy. Każde ujęcie różni się od poprzedniego co widać w przesunięciach obiektów znajdujących się w polu widzenia.
Pierwszoplanowe obiekty będą się przesuwać w stosunku do drugoplanowych jeśli aparat będzie obracany po osi niezgodnej z "Punktem bez paralaksy" (NPP) obiektywu.
Niewidoczne połączenie przylegających do siebie zdjęć jest praktycznie niemożliwe gdy wystąpi powyższy problem.
Obrazy najzwyczajniej nie zgodzą się ze sobą.

Demonstracja

Wyciągnij przed siebie ramię z wyprostowanym do góry kciukiem i spójrz na niego prawym okiem (zamykając lewe).
Przesuwaj głowę na boki skupiając się na obrazem widocznym za Twoim kciukiem a zauważysz, że przesuwa się on w stosunku do tła.
Te zmiany w punkcie położenia kciuka względem tła są porównywalne z efektem paralaksy. Dokładnie to samo zdarza się gdy aparat obracamy na statywie. Zwykłe statywy nie są zaprojektowane tak, by eliminować ten błąd.
Zastosowanie specjalnej głowicy takiej jak Nodal Ninja i prawidłowe jej ustawieni, tak by obracała się w pozycji źrenicy wejściowej obiektywu pozwoli uniknąć przesunięć obrazu.

Paralaksa a fotografia panoramiczna

Po wykonaniu zdjęć niezawierających błędy paralaksy, przy użyciu specjalnego oprogramowania, można połączyć je w jednolitą całość.

© 2018 Nodal Ninja ®